Konut Kredisi
Hesaplama

RUUF Konut kredisi hesaplama aracıyla bütçenize uygun konut kredisini hesaplayabilir,
RUUF ile parça sahiplik ödeme planınızı görüntüleyebilirisiniz.

Vade seçiminizi yapın

Avantajlı Konut Kredileri ve Finansmanları

Konut kredisi veya finansmanı ile ev sahibi olmayı RUUF’un hesap makinesi ile bankalar üzerinden hemen karşılaştırın. RUUF size almak istediğiniz evi
bütçenize göre parça parça satın alma imkânı sunar, peşinat istemez.

Konut Kredisi Faiz Oranları

May 27, 2024 tarihi itibari ile konut kredisi
faiz oranları

BankalarFaiz OranıKredi TutarıVade

RUUF Parça Parça Sahiplik Sistemi

ruuf logoRUUF Konut Sistemi
%0
10.000 TL - 5.000.000 TL1 - 120 Ay
ruuf logo

Ruuf Konut Sistemi

Faiz Oranı%0

Kredi Tutarı10.000 - 5.000.000 TL

Vade36 - 180 Ay

En Çok Tercih Edilen Konut Kredisi ve Finansmanı Hesaplamaları

Konut Kredisi ve Finansmanı için en çok hesaplanan tutarlar ve vade oranları listelenmiştir. Kolaylıkla detayları inceleyebilir ve avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Kredi TutarıVadeFaiz OranıYıllık MaliyetAylık Taksit

*Örnek maliyet tablosu. Veriler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Hesaplama


Konut kredisi hesaplama aracıyla tüm bankaların konut kredisi tekliflerini karşılaştırabilir ve ödeme planınızı görüntüleyebilirsiniz.


Avantajlı Konut Kredileri ve Finansmanları

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut Finansmanı Kar Payı Oranları (Faizsiz)

Konut Finansmanı Kar Payı Oranları (Faizsiz)

En sık hesaplanan konut kredisi tutarları ile vade oranlarını aşağıda bulabilirsiniz. Bu örnekler sayesinde, ödeme planınızı kolayca karşılaştırabilir ve avantajlı finansman seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.


Konut Kredisi

Konut kredisi, bireylerin ev sahibi olmalarını sağlamak için bankalardan aldıkları uzun vadeli bir borçlanma seçeneğidir. Konut kredisi belirli bir faiz oranıyla ve geri ödeme planıyla sunulur. Konutun satın alınması, inşası veya tadilatı gibi amaçlar için kullanılır.

Konut kredisi, Türkiye'de BDDK tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde sunulan bir finansman ürünüdür. Birincil veya ikincil konut ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır ve vatandaşların ev sahibi olmalarına olanak tanır. Örneğin, Ziraat Bankası, Finansbank, DenizBank ve Akbank gibi önde gelen bankalar geniş kapsamlı konut kredi paketleri sunarlar.

Faiz oranları ve vade aralıkları, bankadan bankaya ve kredi koşullarına göre değişiklik gösterir. Faiz oranları BDDK tarafından belirlenen politika faizine göre şekillenir ve kredi vadesiyle birlikte artar ya da azalır. Özellikle ilk defa ev sahibi olacaklar için özel kampanyalar ve uygun faiz oranları sunulur.


Konut Kredisi Neye Göre Çıkar?

Konut kredisi, başvuranın gelir durumu, kredi geçmişi ve mevcut borç yükü gibi finansal faktörlere göre çıkar. Kredi için talep edilen evin değeri, ipotek teminatı ve kredi geri ödeme kapasitesi de göz önünde bulundurulur.

Satın alınacak ev için kredi başvurusunun değerlendirilmesinde ayrıca borçlunun kredi notu, istikrarlı bir gelire sahip olup olmadığı ve kredi için gereken belgelerin eksiksiz olup olmadığı da dikkate alınır. Başvuru sahibinin konut kredisi öncesi hazırlığı ve iş durumu da kredi onay sürecini etkiler.

Ev kredisi başvurularının değerlendirilmesinde, bankalar ekspertiz değerine göre kredi miktarını ve faiz oranını belirlerler. Ekspertiz değeri, konutun fiziksel özellikleri, bulunduğu bölge, emlak piyasası koşulları ve benzeri faktörlere dayanarak hesaplanır.

Ekspertiz değeri ile talep edilen kredi miktarı arasındaki oran, kredi onayı sürecinde önemli bir rol oynar. Bankalar, kullandıracakları kredi miktarını konutun ekspertiz değerinin belirli bir oranına göre verirler. Bu oran BDDK'nın yeni ev kredisi düzenlemesine göre%50 ila %90 arasında değişir. Bu kural, bankanın olası bir değer kaybı durumunda kendini korumasını sağlar ve kredi riskini azaltır.


Bankalar Konut Kredisi Kullandırırken Nelere Dikkat Eder?

Bankalar konut kredisi başFAQAboutHousingLoanvurularını değerlendirirken öncelikle ekspertiz raporu ve krediye uygunluk durumunu göz önünde bulundururlar. Bunun yanı sıra, başvuruda bulunan kişinin gelir durumu, kredi geçmişi, önerilen peşinat tutarı ve konut piyasasının durumu da dikkate alınan faktörler arasındadır.

Bu unsurların bir araya gelmesi, kredi başvurusunun onaylanması veya reddedilmesi sürecinde belirleyicidir.


Ekspertiz Raporu ve Krediye Uygunluk

Bankalar konut kredisi başvurularını değerlendirirken öncelikle ekspertiz raporu ve krediye uygunluk durumunu göz önünde bulundururlar. Bunun yanı sıra, başvuruda bulunan kişinin gelir durumu, kredi geçmişi, önerilen peşinat tutarı ve konut piyasasının durumu da dikkate alınan faktörler arasındadır.
Bu unsurların bir araya gelmesi, kredi başvurusunun onaylanması veya reddedilmesi sürecinde belirleyicidir.

Ekspertiz Raporu ve Krediye Uygunluk
Bankalar, kredi başvurusu yapılan konutun ekspertiz değerini ve raporun içeriğini incelerler ve bu bilgiler doğrultusunda kredi miktarını ve şartlarını belirlerler. Ekspertiz raporu, krediye uygunluk açısından önemli bir referans noktasıdır.

Gelir Durumu
Bankalar için kredi verme sürecinde en önemli kriterlerden biri gelir durumudur. Krediyi geri ödeme gücünü gösteren bir ölçüt olarak değerlendirilir. Bankalar, kredi başvurularını değerlendirirken genelde aylık taksitin gelirin %50'sini aşmayacak şekilde ödeme planı sunarlar. Çalışılan sektör ve kurum da dikkate alınarak gelir durumunun istikrarı göz önünde bulundurulur.

Kredi Geçmişi
Bankaların kredi verirken önem verdiği bir diğer konu kredinin geri ödenebilirliğidir. Başvurulan banka tarafından daha önce çekilmiş krediler veya diğer bankalardan alınmış kredilerin düzenli ödenip ödenmediği incelenir. Ödemeler düzenli yapılmışsa konut kredisi onaylanma olasılığı artar.

Peşinat Tutarı
Evin tüm değeri için konut kredisi kullanılmadığı için ödenecek peşinatın yüksek olması kredinin onaylanma ihtimalini yükseltir. Daha yüksek peşinat ödenmesi durumunda daha az kredi kullanılır ve konut kredisinin onaylanma ihtimali yükselir.

Konut Piyasasının Genel Durumu
Bankalar, konut piyasasındaki iflas riskleri nedeniyle kredi verme konusunda aşırı titiz davranırlar. Finans sektörü için Amerika’da 2018 yılında yaşanan mortgage büyük bir ders niteliğindedir. Bu nedenle bankalar konut kredisi verirken konut piyasasının genel durumuna da dikkat ederler.


Konut Kredisi Rehberi

Konut kredisi başvuru süreci, farklı kredi türleri, faiz oranları ve geri ödeme planları hakkında bilgi sahibi olun. Ayrıca, kredi alırken dikkat edilmesi gerekenler ve bütçenizi nasıl yönetebileceğiniz konusunda pratik bilgiler edinin.


Hemen Taşınmaya ve Konut Kredisine Uygun Evler

Hem konut kredisiyle hem de RUUF Parça Parça Sahiplik Sistemi ile hemen taşınmaya hazır konutlar. Evinizin içinde yaşarken, konut kredisi aşamasında ihtiyaç duyacağınız peşinatı RUUF ile biriktirebilirsiniz.


Konut Kredisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular


Konut kredisi hangi durumlarda çıkmaz?

Gelir yetersizliği, taşınmaz niteliğinin uymaması, inşaat seviyesinin asgariyi tamamlayamaması, kredi notunun düşüklüğü gibi durumlar konut kredisi başvurusunun reddedilme sebepleri arasındadır.

Konut kredisi alırken çıkan masraflar nelerdir?

Konut kredisi alırken çıkan masraflar arasında, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, dosya masrafı, tapu harcı (gayrimenkul değerinin binde 20'si civarında), BSMV ve KKDF gibi vergi ve fon kesintileri (%5 ile %15 arasında) ve zorunlu DASK sigortası bulunmaktadır.Konut kredisi kullanırken ek maliyetleri dikkate almak, uzun vadede bütçeye uygun bir ödeme planı yapılmasını sağlar.


Ne kadar konut kredisi çekebilirim?

Konut kredisi çekme miktarı, bankaların belirlediği faiz oranları, kredi vadesi ve krediden faydalanacak kişinin aylık geliri gibi unsurlara göre değişir. Son değişikliklere göre bankalar en fazla 3.500.000 TL kredi kullandırırlarken ödeme süresini de 120 ay olarak sınırlandırmışlardır. Faiz oranları ise %2,94 - %4,35 arasında değişkenlik göstermektedir.

Örneğin,120 Ay Vade ile %2,94 faiz oranında 3.000.000 TL civarında bir kredi çektiğinizde aylık ödemesi 91.000 TL olur. Bu hesaplamalar bankanın kredi verme koşulları ve kredi kullanacak kişinin kredi notu gibi diğer faktörlere göre değişiklik gösterir.


Konut kredisi için ne kadar peşinat ödemek gerekir?

Konut kredisi alırken ödemeniz gereken peşinat, konut değerinin %50 ila %90'ı arasındadır. Bu miktar banka kredi politikaları, yasal düzenlemeler, kredi faiz oranları ve vade süresi gibi faktörlere göre değişir.


Konut kredisi almak için hangi belgelere ihtiyacım var?

Konut kredisi almak için gerekli belgeler arasında, kimlik kartı, serbest meslek sahipleri için vergi levhası ve imza sirküleri, çalışanlar için güncel maaş bordrosu ve çalıştığını belgeleyen işyerinden alınmış imzalı ve kaşeli bir dilekçe, emekliler için emekli maaşını gösteren belge ve son döneme ait ikametgâh belgesi gibi temel evraklar yer almaktadır.

Konut kredisi başvuru formu, kredinin kullanılacağı konuta ait tapu fotokopisi ve ekspertiz raporu da gerekli belgelerdendir.


Maaşın kaç katına kadar kredi verilir?

Bankalar, maaşın yarısına kadar olan miktarlarda kredi verirler. Ancak bu oran, kişinin kredi notu, hane geliri ve mevcut borçları gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Örneğin, bir kişinin aylık net geliri 50.000 TL ise ve başka hiçbir borcu yoksa, bu kişi için aylık kredi ödemesi 25.000 TL olacak şekilde bir ödeme planı oluşturulur.

Kişinin daha önceki kredi performansı iyi ise ve hane geliri yüksekse bankalar maaşın yüzde 50’sinden daha fazla oranda da kredi verebilirler. 2024 yılı itibarıyla, kişiler maaşlarının yirmi katına kadar kredi kullanabilmektedirler.Evin peşinatı için ihtiyaç kredisi çekilebilir mi?

Evin peşinatı için ihtiyaç kredisi çekilebilir. Böyle bir durumda, alıcıların ihtiyaç kredisi için bankanın belirlediği kredi notu, gelir durumu gibi şartları karşılaması gerekmektedir.

İhtiyaç kredisi faiz oranlarının konut kredisi faiz oranlarından yüksek olduğu için bu yolu seçerken maliyetlerin artabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Parça Parça Sahiplik Sistemi, birikim yapma imkânı veya peşinat için yeterli kaynağı olmayan kişilere yönelik olarak sunulur. Konut sahibi olmak isteyenlere düşük taksitlerle ve peşinat ödemesi yapmadan ev sahibi olma fırsatı sunar.


Konut kredisi için peşinat nasıl biriktirilir?

Konut kredisi peşinatını biriktirmek için gereksiz harcamalardan kaçınarak tasarruf yapabilir, ek gelir kaynakları yaratarak birikimlerinizi artırabilir veya RUUF Parça Parça Sahiplik Sistemi ile almak istediğiniz konutun peşinatını içinde yaşarken biriktirebilirsiniz.


Hangi bankalar düşük faizli konut kredisi veriyor?

Mayıs 2024 itibariyle, Akbank, ilk kez ev sahibi olacak kişilere özel olarak %2,94 faiz oranıyla kredi imkânı sunuyor. Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi bankalar da %2,59 ile %4,35 arasında düşük faizli konut kredisi sunmaktadır.


Konut kredisi faiz oranları nasıl belirlenir?

Konut kredisi faiz oranları, merkez bankasının politikaları, bankaların kendi maliyetleri ve piyasa koşullarına göre belirlenir. Bankalar arasındaki rekabet ve müşterinin kredi notu gibi faktörler de faiz oranlarının oluşumunda etkilidir.

Merkez bankasının faiz politikaları ve para politikalarındaki değişiklikler, bankaların kredi faizlerini etkilerken ekonomik göstergeler ve risk faktörleri de bankaların kredi faizlerinde belirleyicidir.


Konut kredisi alırken kredi notu önemli mi?

Bankalar kredi notunu değerlendirerek kredi başvurularını değerlendirdikleri için kredi notu önemlidir. Yüksek bir kredi notu, düzenli ve zamanında kredi ödemeleri yapan finansal sorumluluğunu alabilen kişiyi ifade eder. Bu kişiler daha düşük faiz oranları ve daha avantajlı kredi fırsatlarından yararlanırlar.

Öte yandan, düşük kredi notuna sahip olanlar, yüksek faiz oranlarıyla karşılaşabilecekleri gibi kredi başvuruları da reddedilebilir.


Konut kredisi alırken kefil gerekliliği nedir?

Konut kredisi alırken kefil gerekliliği, kredi başvurusunda bulunan kişinin gelir durumu veya kredi geçmişi yeterli bulunmadığında şart koşulabilir. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterinin ödeme gücünü değerlendirirken bazen kefil isterler.


Tamamına ev kredisi nasıl alınır?

Mevcut düzenlemeler kapsamında bankalardan evin tamamı için konut kredisi almak mümkün değildir. Bankalar, satın alınacak evin fiyatının en fazla %90'ı için konut kredisi kullandırırlar. Birikimsiz konut sahibi olmak veya peşinatsız ev satın almak için RUUF Parça Parça Sahiplik Sistemi gibi evin tamamına finansman sağlayan avantajlı konut finansmanı seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Emekli olan ev kredisi alabilir mi?

Emekliler, aylık kredi geri ödemeleri, emekli maaşlarının ve diğer belgelenebilir gelirlerin toplamının en fazla %50’sine denk gelecek şekilde konut kredisi kullanılabilir. Emekli kredisi alabilmek için emekli maaşını ilgili bankaya taşımak ve 78 yaşından büyük olmamak gerekir.

Örneğin, aylık 20.000 TL emekli maaşı ve 10.000 TL ek geliri olan bir emekli, aylık toplam 30.000 TL gelire sahipse bankalar bu kişiye aylık ödemesi 15.000 TL’yi geçmeyecek şekilde konut kredisi kullandırırlar.

Konut kredisi kullanmak isteyen bir emeklinin, emekli maaşını belgeleyebilmesi ve kredi sicilinin temiz olması da istenir.


Konut kredisi ödemeleri aksadığında karşılaşılabilecek riskler nelerdir?

Konut kredisi ödemeleri aksadığında kredi notunun düşmesine neden olduğu gibi gelecekteki kredi başvurularını da olumsuz etkiler. Gecikmiş ödemeler, banka tarafından faiz ve cezaların uygulanmasına yol açacağı için kredi maliyetini artırır. Ödemeler uzun süreli olarak aksarsa ve borç ödenemez hale gelirse banka haciz işlemi uygular.Konutun satışına giderek borcun geri alınmasını sağlamaya çalışır.


%1,20 oranlı konut kredisi nedir?

%1,20 oranlı konut kredisi, Türkiye’de ilk kez ev alacak vatandaşlar için sunulan ve son zamanlarda gündemde olan finansman seçeneğidir. Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde, ev sahibi olmayı hedefleyen dar ve orta gelirli vatandaşları desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. Kampanya, özellikle ilk evini alacak kişilere yönelik düşük faiz oranıyla dikkat çekiyor ve büyük bir fırsat sunuyor.

Bu kampanya kapsamında, kamu bankaları öncülüğünde yeni bir konut kredisi kampanyası başlatılmıştır. Hem sıfır hem de ikinci el konutlar için geçerli olması beklenmektedir. Beklenti, vadenin 15 yıla kadar uzaması ve faiz oranının %1,20 seviyelerine çekilmesidir. Krediyi kullandırması beklenen bankalar; Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi kamu bankalarıdır.


Gurbetçiler konut kredisi çekebilir mi?

Gurbetçiler, kendileri için özel olarak hazırlanmış olan gurbetçi mortgage konut kredisini çekebilecekleri gibi, RUUF Parça Parça Sahiplik Sistemi ile de konut sahibi olabilirler.


Faizsiz konut kredisi veren bankalar ve finans kurumları hangileri?

Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım bankaları ve katılım finansman şirketleri faizsiz konut kredisi verir.

Katılım finansmanı şirketlerinden biri olan RUUF da faizsiz konut finansmanı seçeneğidir.


Konut finansmanı için hangi finans kuruluşları tercih edilmeli?

Konut finansmanı için tercih edilecek finans kuruluşları; katılım bankaları ya da özel şirketler olabilir. Güvenilirlik, müşteri memnuniyeti ve uygun finansman koşulları göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Bu kuruluşlar arasında tercih yaparken müşteri hizmetleri kalitesi ve şeffaflık ilkeleri de göz önünde bulundurulmalıdır.


Konut kredisiz ev sahibi olmak mümkün mü?

Alternatif konut finansmanı seçeneklerinden biri olan RUUF Parça Parça Sahiplik Sistemi ile hayalinizdeki eve faizsiz ve konut kredisi kullanmadan sahip olabilir ve içinde hemen oturmaya başlayabilirsiniz.


Konut Kredisi Nedir?Konut Kredisi Nedir?Konut Kredisi Nedir?Konut Kredisi Nedir?Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Rehberi

Kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankalar, artık sizi "finansal tüketici" olarak görmeye başlarlar. Bu statüye göre Finansal
Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliğine
bağlı olarak işlemlerinizde ücretlendirilirsiniz. Bu demek oluyor ki herhangi bir

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Kredi çekme ve başvuru adımları

Konut Kredisi Alırken Çıkan Masraflar

Kredi masrafları ve ücretler

Peşinatsız Konut Kredisi Alınır mı?

Peşinatsız konut kredisi olanakları

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Kredi onay süresi süreçleri

Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

Konut kredisi kullanabilecek kişiler

Konut Kredisi Neden Az Çıkar?

Kredi miktarının düşük olma sebepleri

Yeni Ev Kredisi

BDDK düzenlemelerine göre yeni ev kredisi

Konut Kredisine Hazırlık

Kredi başvuru hazırlık aşamaları

Gurbetçi Mortgage Nedir?

Yurtdışı yaşayanlara özel konut kredisi

Konut Kredisi Taksitleri Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi taksit hesaplama yöntemleri

Konut Kredisi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri

Başvurların reddedilme nedenleri

Konut Kredisi Almak İçin Gelir Şartı

Gelir gereksinimleri ve koşullar

Konut Kredisi Cayma Hakkı

Cayma hakkı ve süreçleri

İpotek Karşılığı Konut Kredisi

İpotekli ev kredisi detayları

Konut Kredisi Çıkmazsa Yapılacaklar

Alternatif çözümler ve adımlar

Konut Kredisiyle Ev Alıp Kiraya Vermek

Krediyle ev alıp kiraya verme

Hemen Taşınmaya ve Konut Kredisine Uygun Evler

Listelenen evler RUUF parça parça sahiplik sisemi ile hemen taşınmaya hazır niteliktedir. Bu evlerin içinde yaşarken, konut kredisi veya finansmanı aşamasında ihtiyaç
duyacağınız peşinatı biriktirebilirsiniz. Detayları öğrenmek için ücretsiz başvuruda bulunabilirsiniz.

Kullanıcılar Tarafından

Konut Kredi ve Finansmanı ile
İlgili
Sık Sorulan Sorular

Güven
RUUF
Gayrimenkul Yatırım Fonu
Ödemeler
Süreç
Hakkımızda
Güven
RUUF

RUUF hizmet vermeyi bırakırsa veya kapanırsa ne olur?

Parça parça sahip olmaya başladığınız evi almanıza destek olan RUUF, sizin ve evin bilgilerini denetler ve satış vaadi sözleşmenizi imzalamanızı sağlar. Dolayısı ile RUUF bu süreçte sizin yanınızda refakat eden bir aracı kurumdur, RUUF'un iflas etmesi veya başkaca sebeplerle kapanması halinde size, birikiminize veya parça parça sahip olduğunuz evinize asla bir zarar gelmeyecektir.

Bu cevap sizin için yeterli oldu mu?
Sormak istediğiniz daha fazla şey mi var?
Bizimle iletişime geçerek sorun, en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.