16.02.2023
4dk okuma

Gurbetçi Mortgage Nedir? Yurtdışında Yaşayıp Türkiye'den Ev Satın Almak

Gurbetçi Mortgage Nedir? Yurtdışında Yaşayıp Türkiye'den Ev Satın Almak

Gurbetçi mortgage nedir?

Yurt dışında yaşadığı için Türkiye'deki bankaların talep ettiği şartları yerine getiremeyen gurbetçiler için memleketlerinden ev almak artık bir hayal değil. Çünkü onları Türkiye’de ikamet eden hemşerileriyle benzer koşullarla ev sahibi yapan bir kredi türü bulunuyor. Yurt dışında çalışıp yaşayan gurbetçilerin, ülkelerinde avantajlı koşullarla ev satın almasını sağlayan bu konut finansmanına gurbetçi mortgage deniyor.
Bir gün yurduna geri dönüp kendi evine yerleşmek isteyen gurbetçi Türkler, gurbetçi mortgage finansmanı sayesinde, Türkiye’deki bankalardan almak istedikleri konut için kendilerine özel olarak yapılandırılmış bir kredi kullanabiliyor. Uygun oranlar ve pratik başvuru şartları ile gurbetçiler, ülkelerinde ev alma hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.
Türkiye’den ev mi almak istiyorsun?
Hayalindeki evi satın almanın zamanı geldi. Gurbetçilere özel fırsatlar için hemen başvurun ve Türkiye’de ev sahibi olun.
Hemen Kayıt Ol

Başvuru koşulları

Gurbetçi mortgage kredisine başvuru koşulları bankadan bankaya değişse de genel olarak başvuru koşulları şöyle:
Kimler faydalanabilir?
 • Gurbetçi mortgage’dan yurt dışında yerleşik ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gurbetçiler faydalanabiliyor.
 • Ürün, sadece "mesken" alımı amacıyla ve gerçek kişiler tarafından kullanılabiliyor.
Kefil gerekiyor mu?
 • Bankalar genellikle teminat olarak satın alınan evin ipoteğini yeterli görürken kefil koşulunu şube gerekli görmediği takdirde aramıyor.
Hangi konut ve projeler için geçerli?
 • Kredi, yalnızca tamamen bitmiş, oturma ruhsatı alınmış konutlar ve yurt dışında yaşayan kişilere özel olarak yapılan projeler için kullandırılıyor.
Sabit faizli kredilere özel durumlar neler?
 • Sabit faizli kredilerde erken ödeme yapılırsa ödenen tutar için erken ödeme tazminatı uygulanıyor.
 • Sabit faizli kredilerde kredi taksitlerinin bir veya birden fazlasının erken ödenmesi istenirse kalan vade eğer 36 ayı aşmıyorsa ödenen anapara tutarının %1'ini, 36 aydan fazla ise %2'sini geçmeyecek tutarda masraf tahsil ediliyor.
Kağıt harita üzerinde küpler ile “home” kelimesi

Avantajları

Gurbetçi mortgage’ın en önemli avantajı, yurt dışında sahip olunan gelire göre ödeme planı yapılmasına imkan sunması. Kişiye özel en doğru kredi yapılandırması ile kullanılabilen gurbetçi mortgage finansmanında, bazı bankalar faiz tipini sabit veya değişken olarak belirleme şansını sunuyor. Bununla birlikte seçilen faiz tipine bağlı olarak faiz oranı, kredinin kullanıldığı zamanki oranla sabitleniyor. Böylece, gurbetçiler ödemelerinin tutarını öngörme şansını elde ediyor. İşte gurbetçi mortgage’ın tüm avantajları:
 • Kredi TL cinsinden kullanılabilir,
 • Kredi 240 aya kadar vadelendirilebilir,
 • Kredi için kişiye en uygun ödeme planını belirlenebilir,
 • Faiz tipi sabit veya değişken olarak belirlenebilir. Faiz oranı, seçilen faiz tipine göre kredinin kullanıldığı andaki oranla sabitlenir, bu sayede ödeme tutarı daima öngörülebilir,
 • Ekspertiz değerinin %50'sine kadar kredi kullandırılabilir.

Faiz oranları

Gurbetçi mortgage finansmanını, yine bankadan bankaya değişmek koşuluyla 240 aya kadar vadelendirmek mümkün. Uygun kar ve tahsis ücretleri ile TL bazında konut finansmanı sağlayan gurbetçi mortgage’da faiz oranlarının detayları da bankaya göre farklılık gösteriyor.

Başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

Gurbetçi mortgage kredi ürününü sunan bankaların başvuru için gurbetçilerden istediği bazı belgeler bulunuyor. Maddelerin bankadan bankaya değişebileceğini ve gerekli görülen durumlarda kefil ve ek belge istenebileceğini hatırlatarak genel olarak talep edilen belgeleri listeleyelim:
 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet,
 • Yurtdışında ikamet adresini gösteren belge (Elektrik, telefon faturası gibi),
 • İkamet edilen ülkedeki gelir durumunu gösteren gelir belgesi veya ücretli çalışanlar için maaş bordrosu (Yeminli tercümandan tercüme edilmiş hali ile), firmanın imza sirküleri beyanı,
 • Üç aylık banka hesap ekstresi ve kredi kartı veya kredi ekstresi,
 • Serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret - Sicil Gazetesi,
 • Satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi,
 • Evliyse eş muvafakatnamesi.

Yurt dışında yaşayıp Türkiye’den nasıl ev satın alınır?

Yurt dışında yaşıyor ve kazancınızı Türkiye’de ev alarak yatırıma çevirmek istiyorsanız gurbetçi mortgage finansmanını kullanmak dışında bir önemli alternatifiniz daha var: Peşinatsız, kişiye ve bütçeye özel aylık ödeme planlarıyla ev sahibi yapan RUUF.
RUUF, istediğiniz evi sizin için satın alıyor, siz de evinize dilediğiniz zaman yerleşip bütçenize göre ödemesini yapıyor, seçtiğiniz eve parça parça sahip oluyorsunuz.
RUUF ile Türkiye'de sahip olmak istediğiniz eve; konut kredisi veya "gurbetçi mortgage" ile ulaşamıyorsanız, peşinat ödemek zorunda kalmadan, hemen içinde yaşamaya başlayarak ve 15 yıla kadar vade yapma imkanıyla sahip olmaya başlayabilirsiniz.
Gurbetçi mortgage finansmanının koşulları size göre değilse, düşük kredi limitleri ya da yüklü borç ödemeleriyle uğraşmak istemiyorsanız hemen bugün RUUF’a gelin, çok sevdiğiniz memleketinizde rüyalarınızdaki gibi bir eviniz olsun!
Paylaş
Bugün taşının, parça parça sahip olun!
Hemen şimdi kayıt olarak hayalinizdeki eve sahip olmak için ilk adımı atabilir,
bekleme listesinde yerinizi alabilirsiniz.