25.04.2023
5dk okuma

Konut kredisi nasıl çekilir? Başvuru nasıl yapılır?

Konut kredisi nasıl çekilir? Başvuru nasıl yapılır?
Ev alma hayalinizi gerçeğe dönüştürme vakti geldi diyorsanız konut kredisi çekim sürecinizi başlatmanın tam zamanı! Bu yazımızda konut kredisi çekim süreci boyunca ihtiyacınız olan tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.
Hayalinizdeki evi bulduğunuza inandıktan sonra o konutun kredi ile almaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekir (kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusuna sahip olmalıdır).
Sonrasında hangi bankadan kredi kullanmayı düşünüyorsanız o bankanın online işlemlerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da o bankaya giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
Başvuru aşamasına geçmeden önce kredi notunuzu öğrenmek, konut kredisi başvuru hazırlığı yapmak ve bankaların konut kredisi vermem sebepleri hakkında bilgi toplamak sizin için önemli birer adım olacaktır.
Çünkü kredi notunuz yeterli değilse veya konut kredisi için gelir şartlarını sağlamıyorasnız konut kredisinden faydalanma ihtimalinizi kaybedebilirsiniz.
Kredi notunuz yeterliyse konut kredisi faiz oranları ve maliyetlerini karşılaştırabilirsiniz.
Unutmayın ki kullanacağınız kredi; ekspertiz raporunun sonucuna ve gelir seviyenize göre belirlenmektedir.
Bankalar konut kredisi vermiyor mu?
Konut kredisi ile istediğiniz evi alamıyor musunuz? RUUF ile istediğiniz eve sahip olun, içinde hemen oturmaya başlayın.
Hemen Başvur

Konut kredisi çekim süreci nasıl işliyor?

Alacağınız konut kat irtifakı veya kat mülkiyetine sahipse bankaya gelir belgeniz ve evin tapusuyla giderek konut kredisine başvurmak istediğinizi belirttiğinizde banka görevlisi sizi sıradaki adımlara yönlendirir. Geliriniz ve kredi notunuz gerekli koşulları sağlıyorsa ekspertiz süreci başlar.
Şimdi hep birlikte bu süreçte sizi bekleyen adımları tüm ayrıntılarıyla inceleyelim:

Başvuru Evraklarının Tamamlanması

Kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankalar, artık sizi "finansal tüketici" olarak görmeye başlarlar. Bu statüye göre Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliğine bağlı olarak işlemlerinizde ücretlendirilirsiniz. Bu demek oluyor ki herhangi bir borç verme yetkisine sahip kuruluş, belirli mevzuatlar dışında kredi veremez. Konut kredisi kullanmak istediğinizde sizi bekleyen masraflar; dosya masrafı, hayat, konut ve deprem sigortası, ekspertiz masrafı ve vergilerden oluşur. Konut kredisine başvururken bu masrafların tümünü göz önünde bulundurmayı unutmayın.
Konut kredisi için gerekli evraklar:
 • Krediyi çekeceğiniz banka şubesinde doldurulacak başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı ya da ehliyet/pasaport,
 • İkamet belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Satın alınacak evin tapu fotokopisi ya da kat mülkiyeti tapusu,
 • Maaşlı çalışansanız şirketin imza sirküleri ve maaşınızda kısıtlama olmadığını gösteren belge,
 • Serbest meslek sahiplerininse diğer belgelere ek olarak faaliyet belgesi, imza sirküleri, son 1 yıla ait bilanço, gelir tablosu, Ticaret Sicil Gazetesi ve Kurumlar Vergisi tahakkuk fişi sunması gereklidir.

Ekspertiz Raporu Süreci

Konut kredisinin en önemli adımı diyebiliriz. Çünkü bu rapora bağlı olarak konut kredisi kullanabileceğiniz ya da kullanamayacağınız ortaya çıkar.
 • Banka anlaşmalı olduğu ekspertiz firmasına, satın alınacak evin incelenmesi için lisanslı bir eksperini belirlenen adrese gönderir.
 • Konut için evi gösterme yetkisi olan kişilerle ilgili bilgileri banka görevlisiyle paylaşabilirsiniz. Bu kişi mal sahibi, müteahhit ya da gayrimenkul uzmanı olabilir.
 • Eksper, krediyle alınacak evi inceledikten sonra incelemeleri de ilgili tapu ve belediye aracılığıyla tamamlar.
 • Kapsamlı bir ekspertiz raporu hazırlanıp onaylandıktan sonra bankanın ilgili birimine oradan şube temsilcisine ulaşır.
Söz konusu taşınmaz krediye uygun çıkmazsa ödemeyi peşin olarak yapma şansınız yoksa kredi ile alabileceğiniz başka bir eve bakmalısınız veya RUUF’un Parça Parça Ödeme Sistemi ile peşinatsız ev sahibi olma sürecini başlatabilirsiniz. Almayı düşündüğünüz konutta ipotek ve haciz kaydı varsa bunların kaldırılması gerekir. Aksi takdirde tüm sorumluluk size kalır.

Konut Kredisi Sözleşmesi

Kişinin konut ihtiyacını karşılayabilmesi için maddi imkân sağlayan sözleşme türüdür. Bu finansman türündeki amaç barınma ihtiyacını karşılamaktır. Ticari amaçla edinilen konutlar için kullanılan krediler, konut finansmanı kapsamında değerlendirilemez.
Ekspertiz sürecinden sonraki adım konut kredisi sözleşmesinin imzalanmasıdır. Bu aşamada zorunlu deprem sigortasının yapılması gerekmektedir. Yoksa tapudaki satış işlemi askıya alınır.
Banka, sözleşmeler imzalandıktan sonra anlaşmalı bir avukatını satış için yetkilendirir. Satış ve ipotekle ilgili belge ve bilgiler kredi müşterisine aktarılır.

Tapu İşlemleri

Kredi çekecek kişi, satıcıyla beraber gerçekleştirilecek tapu işlemleri için Tapu Müdürlüğü’nden tapu randevusu alır. Ayrıca avukata da randevuyla ilgili bilgileri iletir.
Evin ait olduğu belediyeden rayiç belgesi de alınmalıdır. Rayiç belgesinden fazla kredi çekildiği takdirde alıcı ve satıcıya rayiç bedelinin üzerinde işlem yapıldığı için vergi cezası uygulanabilir. Bu ceza tapu işlemleri bittikten sonra kişilerin adına uygulanır ve ödeme zorunluluğu bulunur. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına satıcıdan evin rayiç değeriyle ilgili bilgi almanız faydalı olur.
Satış gününde kredi müşterisi, banka avukatı ve satıcı tapuda belirlenen saatte bulunmalıdır. Satıcı yerine noter onaylı bir vekil de tapuda işlem yapabilir. İlk randevuda evraklar Tapu Müdürlüğü’ne incelenmesi adına verilir. İncelemeden sonra tapu harcının yatırılması için gerekli bilgiler kredi müşterisine aktarılır. Alıcı ve satıcı arasında özel bir anlaşma yoksa tapu masrafları konutu alacak kişiye aittir.

Satış Sözleşmesi

Tapu harcının ödenmesinin akabinde ilgili kişilere satış sözleşmesinin imzalanacağı tarih ve saat bilgisi cep telefonlarına mesaj olarak gönderilir. Başvurular sırasında telefon numaranızın güncel olup olmadığını teyit etmeniz bu nedenle çok önemlidir. Başvurularla ilgili herhangi bir sorun yoksa satış işlemleri aynı gün içerisinde tamamlanacaktır.
Kararlaştırılan saatte satış gerçekleştirildikten sonra bankanın konu taşınmaz üzerine ipotek tesisi tamamlanmış olur.
Bir sonraki adımda avukat tarafından evraklar dijital ortamda banka ile paylaşılır. Bu adımda banka da satıcının parasını ödemekle mükelleftir. Satıcının talebine bağlı olarak kredi bedeli satıcıya nakit olarak da ödenebilir. Tapudaki işlemler bittikten sonra bankaya gidilerek nakit olarak ödenecek para teslim alınabilir.
Kredi kullanacak kişi, tapudaki işlemlerin ardından bankaya giderek evrakları teslim eder ve varsa eksik evrakları imzalayarak kredi işlemini başarıyla gerçekleştirir. Bu aşamada yeni tapu kredi müşterisinde kalacak, banka görevlisine tapunun fotokopisi verilecektir. Borç sona erene kadar bankanın konut üzerinde ipotek hakkı bulunur. Kredi borcu tamamlandıktan sonra ipotek kaldırılır.

Konut kredisi çıkmazsa ne yapabilirim?

RUUF bu noktada harika bir çözüm sunuyor. Bir ev sahibi olmak için birikiminiz var ancak konut kredisinden faydalanamadıysanız ya da ekonomik dalgalanmalar nedeniyle, ev sahibi olmanın zamanı olup olmadığı konusunda tereddüt yaşıyorsanız bu noktada yanınızdayız.
RUUF istediğiniz evi sizin için satın alıyor, evinize hemen yerleşip keyfini sürmeye başlayabiliyorsunuz.
Kira ödemek yerine RUUF'a yapacağınız uygun şekilde oluşturulmuş ödeme planı ile her ödemede evin bir parçasını (hissesini) alıyorsunuz. Ayrıca RUUF’un sunduğu 15 yıla kadar vade imkanlarından da yararlanma şansına sahipsiniz.
RUUF ile konut sahibi olmak çok kolay. Hemen bekleme listesine kaydolarak hayalinizdeki eve kavuşun!
Paylaş
Bugün taşının, parça parça sahip olun!
Hemen şimdi kayıt olarak hayalinizdeki eve sahip olmak için ilk adımı atabilir,
bekleme listesinde yerinizi alabilirsiniz.