10.01.2023
5dk okuma

Konut Kredisi Alırken Ne Tip Masraflar Sizi Bekliyor?

Konut Kredisi Alırken Ne Tip Masraflar Sizi Bekliyor?
Günümüzde dünyada yaşanılan ekonomik tutarsızlıklar nedeniyle hepimizin finansal farkındalığının, okur yazarlığının üst düzeyde olması gerekiyor. Konut kredisi alırken oluşacak masrafları bilmek veya RUUF gibi harika bir alternatifi değerlendirebilmek önemli.
Bankalar, geri ödeme tutarlarını yalnızca faiz oranı ile hesaplamaz. 125.000₺ kredi tutarını 60 ay vadeyle 0.99 faiz oranıyla alırsak geri ödenecek tutar 166.378.99₺ olacaktır ancak bir bankayı arayarak bilgi aldığımızda buradaki görünen meblağın üzerinde veya altında sonuçlara ulaşılabilir. Konut kredisi gibi sınırlandırılmış işlemler söz konusu olduğunda da işler değişiyor. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Kredi Dosya Masrafı

Bankalar bizlere kredi verirken yalnızca faiz hesaplaması yapmayacaktır, yani faiz dışında da ücretler ortaya çıkacaktır. Örneğin dönemine göre değişmekle birlikte 1.000₺ için 5₺, 10.000₺ için 50₺, 100.000₺ için 500₺ gibi bir dosya masrafı oluşur. Kredi talebinde bulunduğumuzda bankalar, statü olarak bizlere "finansal tüketici" sıfatını yükler, kazandığımız bu statüye göre Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliğine bağlı olarak işlemlerimizde ücretlendiriliriz. Yani Türkiye içerisinde hizmet veren herhangi bir borç verme yetkisine sahip kuruluş, belirli mevzuatlar dışında kredi veremez.

Kredi Ekspertiz Masrafı

Bankalar, ekspertiz ücretlerini kimi zaman 1 aylık kredi tutarınca istiyor ancak ekseriyetle ekspertiz masrafları 900-1.500 ₺ arasında değişmekte. Konut için yapılan kredi ekspertizi aslında önemli bir madde. Banka, eksper değerlemesinde satılacak taşınmazı inceleyerek yanlış bilgilendirme olup olmadığını kontrol eder (yanlış bilgilendirmeden kasıt; taşınmazın resmi durumunun kontrol edilmesi ve rayiç bedelinin hesaplanması), böylece ileriye dönük sorunların da önüne geçilmiş olur. Fatura kesilmeyen müşteriler için tüketici hakem heyetine gidilerek ekspertiz masrafı geri alınabilir.

Konut Sigortası

Konut sigortası, dosya kapsamına göre taşınmazınızı; deprem, sel, yangın, dolu, hırsızlık, cam kırılması vs pek çok soruna karşı korur. Konutun bulunduğu mevki yani il, ilçe gibi detay bilgiler sigorta masraflarını değiştirecektir. Örneğin İstanbul Ümraniye’de bulunan eşyalı bir ev için 2022’de standart yenileme ücreti olarak yaklaşık 3000₺ hesaplanmıştır.

Hayat Sigortası

Bankalar, kredi verirken bazı sigortaları yaptırmak zorunda olduğunuzu söyleyecektir. Bunlardan biri de hayat sigortasıdır. Örneğin ihtiyaç kredisi almak isterseniz yalnızca hayat sigortası yaptırmak zorunda olacaksınız ancak konut kredisi almak istiyorsanız DASK, konut sigortası gibi diğer sigortaları da yaptırmanız zorunlu tutacaktır. Buradaki masraflar tarih ve kuruma göre değişiklik göstermekte.

DASK

Zorunlu deprem sigortası, yasal zorunluluktur. Güncel bilgilere https://dask.gov.tr/ sayfasından ulaşabilirsiniz. Yine taşınmazın mevkisine göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca site üzerinden yaklaşık bedel hesaplaması da yapabilirsiniz.

Kredi Faizi

Kredi faizi belirli kanun ve mevzuatlara göre belirlenir. Temelde hesaplama şöyle: kredi miktarı, faiz oranı, vade sayısı parametreleri dahil edilerek hesaplanır. Her ay yalnızca kredi aldığınız ana parayı değil ana paraya uygulanan faizi de ödersiniz. Ödeme planları genellikle Toplam Kredi Tutarı / Vade Sayısı şeklinde oluşturulur yani teferruat hesaplar son kullanıcıya yansıtılmaz.
Banka/KurumKonut BedeliVade SüresiAylık ÖdemeFaiz OranıPeşinat
  • RUUF ile 1.000.000 TL’lik ev için bütçenize göre peşinatsız ve 5 yıllık bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Her yıl ödemeleriniz Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksini baz alarak belirlediği orana göre güncelleniyor.. Banka kredileri ekonomik koşullara göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin 1.000.000 TL’lik ev için %1,40 aylık faiz oranı ile aylık ödeme miktarı ortalama 17.305,00 TL’dir. Yasal olarak ödenmesi gereken peşinat ise 200.000 TL’dir.

Vergiler

Konut satışını destekleme amacıyla konut kredisi kullananlar KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) vergilerinden muaf tutuluyor. Faiz üzerinden alınacak %20'lik bir masrafın ortadan kalkması konut kredisi alacak olanlar için büyük bir fayda. Örnek olarak BSMV vergisi faiz üzerinden %5 olarak hesaplanıyor. 202₺ faiz uygulaması durumunda vergi 10,1 ₺'dir. KKDF ise %15 üzerinden hesaplanıyor o halde KKDF bu senaryoya göre 30,30 ₺ çıkacaktır.
Konut kredisi alırken çeşitli masrafların oluşması yanında, ekonomik koşullara göre kredi almak da güçleşiyor. RUUF bu noktada temel barınma ihtiyacınızı karşılayabilmeniz için harika bir çözüm sunuyor. Bir ev sahibi olmak için birikiminiz yoksa, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle, ev sahibi olmanın zamanı olup olmadığı konusunda tereddütleriniz varsa, bu noktada yanınızdayız. RUUF istediğiniz evi sizin için satın alıyor, evinize hemen yerleşip keyfini sürmeye başlayabiliyorsunuz. Kira ödemek yerine RUUF'a yapacağınız uygun şekilde oluşturulmuş ödeme planı ile her ödemede evin bir parçasını (hissesini) alıyorsunuz. Örneklememiz gerekirse; pay ödemelerinizin %10’unu tamamladığınızda almak istediğiniz evin de %10'u sizin oluyor. Yani eviniz parça parça sizin oluyor. Detaylar ve daha fazlası için hemen başvurabilirsiniz.
Paylaş
Bugün taşının, parça parça sahip olun!
Hemen şimdi kayıt olarak hayalinizdeki eve sahip olmak için ilk adımı atabilir,
bekleme listesinde yerinizi alabilirsiniz.