20.05.2024
4dk okuma

Bankalar Konut Değerinin Ne Kadarı için Kredi Verir?

Bankalar Konut Değerinin Ne Kadarı için Kredi Verir?
Bankalar, konut değerinin %25’i ile %90’ı arasında bir oranda konut kredisi kullandırırlar. Kredi hesaplaması yapılırken hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde planlama yapılır.
Peşinat, kredi kullanılacak miktarı azaltır ve aynı zamanda daha uygun faiz oranlarına erişimi sağlar. Yüksek bir peşinat ödemek, kredi tutarını azaltarak aylık taksit miktarını azaltır. Böylece düşük maliyetli bir kredi kullanılabilir.
Konut Kredisi İçin Yeterli Peşinatın Yok mu?
RUUF ile istediğin eve peşinatsız sahip ol, içinde hemen oturmaya başla.
Hemen Başvur

Konut Değerinin Ne Kadarı için Peşinat Gerekli?

Konut kredisinde belirlenen peşinat oranı; konut sahiplik durumuna, enerji tüketim kategorisine ve evin değerine göre belirlenmektedir.
Talep edilen konutun tipine, enerji tüketim değerine ve değerine göre peşinat oranı hesaplanır ve müşteriye sunulur. 24.02.2023 tarihinde duyurulan BDDK kararı öncesinde en düşük peşinat oranı kredi miktarının %10’u kadardı.
24.02.2023 tarihinde güncellenen BDDK konut kredileri düzenlemeleri gereğince, 1. el (sıfır) konutlar için 20 milyon TL ve üzeri ve 2. el konutlar için 10 milyon TL’ye kadar değere sahip konutlarda kredi peşinatları sınırlandırılmıştır. Karar gereği banka kredisi aşamasında istenen peşinatlar %10’dan %75’e kadar değişmektedir.

Evin Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçına Kredi Verilir?

Bankalar, konut kredisi verirken, ekspertiz değerinin en fazla %90’ı kadar kredi sağlayabilir. Ancak, bu oran konutun sahiplik durumu, değeri ve enerji tüketim kategorisine bağlı olarak %25’e kadar düşebilir.
Burada ekspertiz uzmanı tarafından belirlenen değerin evin piyasa değerinin altında olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu durumda alıcının ödeyeceği peşinat miktarı evin satış değerinin %10’undan daha yüksek olabilmektedir.
BDDK, daha önce 2 milyon lira ve altında olan konutlar için belirlediği yüzde 90 kredi kullanım üst sınırını, 5 milyon lira ve altındaki konutlar olacak şekilde revize etti.
Son düzenlemelere göre değeri 1 milyon lira ile 2 milyon lira arasındaki ikinci el konutlar için ise yüzde 60 ila 70 arasında kredi kullanılabiliyor. Ekspertiz değeri, evin satış fiyatından düşük çıkarsa alıcı aradaki farkı peşinat olarak ödemek zorunda kalır. Ekspertiz raporları 60 ila 90 gün arasında geçerli olduğu için kredi başvurusu ve onay sürecinin bu aralıkta tamamlanması gerekir.

Evin Değeri Nasıl Belirlenir?

RUUF ile Peşinat Ödemeden Nasıl Ev Sahibi Olabilirim
Evin değeri, bulunduğu konum, kira bedeli, kat sayısı, metrekaresi, yatırımın geri dönüş süresi ve benzer türdeki konutların değerlerine göre belirlenir.
Evin değerini belirlemek için başvurulan iki yaygın yöntem vardır. Birinde aylık kira bedeli üzerinden hesaplama yapılır. Diğerinde benzer türdeki konutların fiyatları emsal olarak alınır. İki yöntemden de faydalanılarak en doğru değere ulaşılır.

Konut Kredisi Peşinatı için Nasıl Birikim Yapılır?

Konut kredisi peşinatı için düzenli bir tasarruf planı oluşturarak birikim yapmak mümkün.
Ev almak için para biriktirirken peşinat istemeyen, üstelik peşinatı biriktirmenize yardımcı olan RUUF’un ödeme kolaylıkları ile uzun süre beklemeden evinize sahip olabilirsiniz. Ev sahibi olma hayali olan kişilerin konut kredisi çekmek için geliri banka kredisine yetmediğinde veya banka istenilen kredi miktarına onay vermediğinde RUUF sayesinde hayaller ertelenmeden gerçekleştirilebilir.
RUUF’un müşterileri için hazırlamış olduğu Parça Parça Sahiplik Sistemi ile birlikte peşinat birikimine ihtiyaç duymadan konut sahibi olabilirsiniz.

Peşinat için İhtiyaç Kredisi Alınabilir mi?

Peşinat ödemesi için ihtiyaç kredisi almak mümkündür. Bankalar, ihtiyaç kredilesi başvurularını değerlendirirken amacınızı, gelir durumunuzu ve kredi notunuzu dikkate alır. Peşinat için ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünüyorsanız, ödeme kapasitenizi dikkatlice değerlendirmeniz ve toplam borç yükünüzü yönetilebilir seviyede tutmanız önemlidir.
İhtiyaç kredilerinin faiz oranlarının konut kredisi faiz olaranlarına göre yüksek olduğu da unutulmamalıdır.
Hem peşinat için ihtiyaç kredisi kullanmaya gerek kalmadan hem de konut kredisi ödeme sürecini sizler için daha avantajlı hale getiren RUUF sayesinde, bütçenize uygun koşullarla ev sahibi olabilirsiniz.

RUUF ile Peşinat Ödemeden Nasıl Ev Sahibi Olabilirim?

Ev sahibi adayları, konut kredisi için gerekli peşinata sahip olmadıklarında, RUUF’un her bütçeye uygun ödeme koşullarından faydalanarak peşinatsız ev sahibi olma yolunda finansal yüklerini azaltabilirler.
RUUF ile peşinat ödeme zorluğu yaşamadan kira öder gibi ev sahibi olmak için düzenli bir gelire sahip olmak yeterlidir. Başvuru aşamasından sonra talep ettiğiniz ev satın alınır ve size parça parça satışı gerçekleştirilir.
RUUF ile sahip olmak istediğiniz eve, içinde hemen yaşamaya başlayarak ve 15 yıla kadar vade yapma imkanıyla sahip olmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz konut kredisi için ihtiyacınız olacak peşinatınızı biriktirir, dilerseniz de konutun tamamına parça parça sahip olabilirsiniz.
Peşinat biriktirmek isterseniz süreç sonunda ister RUUF anlaşmalı bankalardan ister kendi bankanız üzerinden alacağınız konut kredisi ile evinizin %100 sahibi olabilirsiniz.
Siz de hayalinizdeki eve bir adım daha yakın olmak için hemen bugün başvuruda bulunun!
Paylaş
Bugün taşının, parça parça sahip olun!
Hemen şimdi kayıt olarak hayalinizdeki eve sahip olmak için ilk adımı atabilir,
bekleme listesinde yerinizi alabilirsiniz.