06.04.2023
5dk okuma

2023 Konut Kredisi Faiz Oranları

2023 Konut Kredisi Faiz Oranları
Ev alma hayali olan kişilerin takip ettiği en önemli konulardan biri konut kredisi faiz oranlarıdır. Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyenlerin veya mevcut evlerinde değişiklik yapmak isteyenlerin tercih ettikleri bir finansman türüdür. Bu finansman türü, genellikle yüksek miktarda kredi kullanımına olanak sağlar ve uzun vadede ödeme planlarına sahiptir.
Konut kredisi faiz oranları, kredi kullanımı sırasında ödenen faiz tutarını belirler ve bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce dikkatle incelenmelidir.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

RUUF ile Peşinat Ödemeden Nasıl Ev Sahibi Olabilirim
Konut kredilerinin faiz oranları sıklıkla değişebilen değerlerdir. Bankaların faiz oranları, ekonomik şartlara, piyasa koşullarına, kredi riskine ve müşteri profillerine göre değişkenlik gösterir.
Gayrimenkul sektörü de piyasadaki dalgalanmalardan, bankaların konut kredisi verme iştahına ve hatta bankalar arasındaki rekabetten dahi etkilenebiliyor. Konut kredisi ise temelde tüm diğer kredilerdeki faiz oranlarında olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından her ay açıklanan politika faizi oranına göre değişmektedir.
Konut kredisi, en sık başvurulan kredi çeşitlerinden biri olduğu için faizlerindeki dalgalanmalar da ülke ekonomisi gibi farklı sebeplerden etkilenerek zaman zaman artış gösteren bir kalem haline gelmektedir. Artan faiz oranları, rahat bir şekilde konut kredisi çekmeyi bekleyen konut alıcıları için alım gücünü gittikçe kısıtlayan bir unsur olarak görülmektedir.
2023 yılında Yeni Evim Konut Kredisi ile ilk kez ev sahibi olacak kişilere kolaylık sağlanmaya çalışıldı. Ancak istenilen şartları sağlayan kişi sayısıyla kampanya ne kadar örtüşüyor? Bu durum, ev almak için doğru zaman mı sorusunu akıllara getirebiliyor.
Bu nedenle konut sahibi olmak isteyen alıcılar belirsiz faiz oranlarıyla karşı karşıya kalmamak için çeşitli yollara başvurabiliyor. Bu noktada RUUF, parça parça sahiplik sistemiyle peşinat vermeden birikiminiz olmadan bütçenize uygun ödemelerle ev almanıza yardımcı oluyor
Belirsiz Faiz Oranlarından İstedğin Evi Alamıyor musun?
RUUF ile istediğin eve bütçene uygun ödeme seçenekleriyle sahip ol, içinde hemen oturmaya başla.
Hemen Başvur

Konut Kredisi Faiz İndirim Oranları

Konut kredisi faiz indirimleri için, 2023 yılında kamu müdahalesiyle piyasa şartlarında bir iyileşme beklenmektedir. Kamu bankaları ve özel bankalarda geçerli olmak üzere konut kredisi faiz indirimlerinde vade süresi, kredi miktarı ve aylık ödenecek tutar baz alınmaktadır.
Faiz indirimleri müşterilerin kredi notlarıyla da doğrudan ilişkilidir. Daha önce aynı bankadan çekilen kredinin ödeme zamanında ödenmesi ve ödeme esnasında herhangi bir aksaklık yaşanmaması durumlarından alıcılar cüzi miktardaki faiz indirimlerinden yararlanmaktadır.

Kamu Bankalarının Konut Faiz İndirimi Uygulaması

Kamu bankalarında yapılan faiz indirimleri, konut fiyatlarında artışa neden olabilmektedir. Yüksek talep ve arz sonucu faizlerle orantılı olarak konut fiyatları da yukarı yönde artış gösterir. Merkez bankasının faizleri indirmesi halinde konut kredileri de dahil olmak üzere tüm kredi faiz oranları düşmektedir. Kamu bankalarında sıfır daireler için 1 milyon TL’nin altında farklı bir faiz indirimi görülür.
RUUF ile Peşinat Ödemeden Nasıl Ev Sahibi Olabilirim

Özel Bankaların Konut Faiz İndirimi Uygulaması

Kamu bankaları gibi özel bankalar da konut kredisi faiz indirimlerine özel sektör çerçevesinde dahil olmaktadır.
Tüm ticari bankaların takip ettiği faiz indirimi oranının, Merkez Bankası tarafından açıklanması üzerine bankalar müşteri portföylerine ve kapasitelerine göre faiz oranı belirlemektedir. Genel mevduatın çok üstüne veya çok altına düşmeyecek şekilde düzenlenen özel bankaların faiz indirimleri, kamu bankalarına kıyasla daha yüksek oranda seyretmektedir.
Kamu bankaları ihtiyaç ve taşıt kredilerinde olduğu gibi konut kredilerinde de ortalama faiz oranlarına sahiptir. Özel bankalarda ise kredi faizleri mevcut faiz oranını gölgede bırakan oranlara ulaşmaktadır. Böylelikle alıcıların konut için kredi çekebileceği bankaların sayısı da etkilenmektedir.

Konut Finansmanı Maliyetleri Örnekleri

Güncel konut kredisi azami faiz oranları, yetkili merci tarafından belirlenen oranlarda konut alıcılarıyla buluşmaktadır. Bu noktada 2023 Mart ayı itibariyle bankaların belirledikleri ikinci el konut faiz oranları şu şekildedir:
  • Akbank: %1,99 oranında,
  • Garanti BBVA: %2,03 oranında,
  • İş Bankası: %2,03 oranında,
  • Yapı Kredi: %1,99 oranında,
  • Denizbank: %2,99 oranında,
  • Halkbank: %1,29 oranında,
  • ING: %2,21 oranında,
  • Ziraat: %1,29 oranında.
Banka / KurumKonut BedeliVade SüresiAylık ÖdemeFaiz OranıPeşinat

Ev Kredisi Derdine Son Veren Çözümün Adresi: RUUF

Uzun ve zorunlu prosedürler, talep edilen koşulların ağırlığı ve konutlar için istenilen tutarların, yüksek maliyetli ödeme takvimleri oluşturması nedeniyle ev almak git gide zorlaşmaktadır. Bu noktada RUUF’un parça parça ev sahiplik sistemi, birinci günden itibaren evinize yerleşmeniz ile, kolay planlanan, öngörülebilir ve peşinat gerektirmeyen ödeme planlamasıyla ev alma hayalinizi gerçekleştirmektedir. Gelirinize göre belirlenen ödemelerle rahat bir süreç geçirmenize yardımcı olmaktadır. Siz de hayalinizdeki eve bir adım daha yakın olmak için hemen bugün web sitemiz üzerinden bize başvuruda bulunabilirsiniz!
Paylaş
Bugün taşının, parça parça sahip olun!
Hemen şimdi kayıt olarak hayalinizdeki eve sahip olmak için ilk adımı atabilir,
bekleme listesinde yerinizi alabilirsiniz.