02.10.2023
5dk okuma

2023 Konut Fiyatlarının Artış Sebebi

2023 Konut Fiyatlarının Artış Sebebi
Enflasyon ve inşaat maliyetleri düşmedikçe konut fiyatlarındaki artışları konuşmaya devam ediyoruz. Yavaşlayan yeni konut yapımları, enflasyona karşı korunma, kur şoku, güçlü talep, göç, yabancı talebi ve Kahramanmaraş merkezli depremin sektöre etkileri gibi unsurların çoğalmasını sayabiliriz.
2023 yılı boyunca konut fiyatlarında ne gibi değişikler bizleri bekliyor olacak?

Ev fiyatları neye göre artar?

Ev fiyatlarındaki artış direkt olarak ekonominin bir getirisidir demek mümkün. İnşaat maliyet endeksi, dolar kuru ve enflasyondan kaynaklı ev fiyatlarında artışlar görüldü. Maliyetlerdeki artış durdurulamadıkça ev fiyatları da bu duruma paralel olarak artmaya devam edecek. 2020 pandemi zamanında konut kredisi faizleri indirildiği için o yaz konut satışlarında rekor kırıldı. Talepler artınca konut fiyatları da yükseldikçe yükselmeye devam etti.
Dolar kuru ve maliyet endeksinin inşaat sektörüne etkisini daha iyi anlatabilmek adına birkaç maliyet kaleminden bahsedelim. İnşaat sektörünün ana maliyet kalemlerinden; çimento ve demirde yaşanan artış konut fiyatlarını direkt olarak etkiliyor. Diğer maliyet kalemlerinden; ahşap, cam ve seramik gibi malzemelerin hepsi de dolar kurundan kaynaklı artıyor. Bu fiyatların yüksekliği de ister istemez ev fiyatlarına yansıtılıyor.
Ev fiyatlarının artma nedenleri:
  • İnşaat maliyetlerindeki yükseliş,
  • Döviz artışı ve enflasyon,
  • Mevcut evlerin fiyatlarının artışı,
  • Deprem ile birlikte yönetmeliğe uygun yapılmış binaların değer kazanması,
  • Kişilerin tasarruflarını konutlara yöneltmesi,
  • Yabancıların vatandaşlık almak için konut alımına yönelmesi,
  • Arsa fiyatlarının artırılması,
  • Devlet destekleri,
  • Yerel imar düzenlemelerinde artış,
diyebiliriz.

Satılık ev fiyatları şu an neden artıyor?

Enflasyonun etkileri, dolar kuru ve inşaat maliyetlerinin yükselişi kaynaklı satılık ev fiyatları artmaya devam ediyor. İnşaat girdi maliyetlerinin sabitlenmesi mümkün olmadığı sürece de yeni ev fiyatları artmaya devam edecek. Yeni evler inşaat maliyetlerinden dolayı ertelendikçe de 2. el evler kıymetlenecek. Bu fiyatlarda herhangi bir düşüş olmadığı müddetçe ev fiyatlarında değişiklik olmayacağını söyleyebiliriz.
Ağustos 2021 - Ağustos 2023 Aylık Konut Satış İstatistikleri
Durumu değerlendirmek adına konut fiyatlarının 2023’deki seyrine de bakılabilir. Diğer sebeplere baktığımızda konut arzının azalması, tedarik ve lojistik sorunu, yüksek enflasyon ve vergilerdeki değişimler olarak görüyoruz.
Güvenli yatırım arayışında gayrimenkule nakit akışı yaşanmaya devam ediyor. Güncel 2023 konut kredisi düzenlemesine göre kredili satış payının daha da düşmesi bekleniyor. Sıfır konut ve ikinci el ayrımını incelediğimizde hem üretimin az olması hem de fiyat avantajı nedeniyle ikinci elin payı giderek artıyor ve ikinci el konut satışlarında 86 bin 781 konut el değiştirerek bu yükselişi besliyor diyebiliriz. Yılın ilk 8 ayındaki toplam satışa bakıldığında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %28,0 azalışla 152 bin 438 oldu.
Dünya Gazetesinde yer alan Prof. Dr. Ali HEPŞEN'in haberine göre; ““Konut Fiyat-Hane Gelir Oranı” verilerine göre, İstanbul’da haziran ayında konut fiyatları ortalama hanehalkı harcanabilir gelirinin 5,42 katı olmuş ve eşik değer olan 3’ün üzerinde yer almaya devam etmiş görünüyor. “Konut Kredi Taksit-Hane Gelir Oranı” verilerine göre, İstanbul’da haziran ayında kredili ev alımlarında konut kredisi aylık taksitlerinin hane halkı net harcanabilir gelirinin %66’sı oranında olduğu görülüyor. Yurt dışı uygulamalarda, bu oranın %28’in altında olmasının sağlıklı bir ödeme planı açısından önemli olduğu vurgulanır.
Son olarak «Konut Satın Alma ve Kiralama Maliyet Endeksleri» bize, temmuz ayı itibariyle İstanbul’da barınabilmek anlamında kiralama yapılabilmesi için mevcut hane halkı harcanabilir net gelirinin ortalama 2,1 kat; konut satın alabilmek için ise mevcut gelirin ortalama 4,1 kat artması gerektiğini gösteriyor. Sonuç: Rakamlar bize gösteriyor ki, mevcut politikalarla konutta erişilebilirliği sağlayabilmek çok zor. Politika değişikliğine gitmek gerekiyor”
Fiyat artışları artık engeliniz olmasın
Konut fiyatları her geçen gün artarken, ev sahibi olmak için daha fazla beklemeyin. RUUF ile evinize bugün taşının, parça parça sahip olun!
HEMEN BAŞVUR

2024 yılında konut fiyatları ne olur?

"Konut üreticileri, arsa kiralama modeliyle konut yaptığı vakit 10 birim maliyet, 5'e düşüyor." diyen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Konutta erişilebilirliğin artmasının maliyetin düşmesiyle gerçekleşebileceğini belirten Durbakayım, "Konut üreticileri, arsa kiralama modeliyle konut yaptığı vakit 10 birim maliyet, 5'e düşüyor. Örneğin pahalı kumaş alırsanız ona göre bir terzi arıyorsunuz. Kumaşa eğer daha az öderseniz, o zaman daha mütevazı bir terzi, daha makul aksesuarla bunu mamül ediyorsunuz. Böyle olunca buradaki maliyetlerin yüzde 50'den de aşağı düşme şansı var" dedi."
Arsa maliyetlerinin düşmesi ile konut fiyatlarının da düşüşe geçebileceğine vurgu yapan Nazmi Durbakayım, konut fiyatlarının düşüşü için arzın artışı ve maliyetlerin düşmesine odaklanılması gerektiğini açıkladı.
Ev alma hazırlığındaki bir çift, artan ev fiyatlarıyla konut kredisi taksitlerini ödeme imkanlarının olup olmadığını hesaplıyorlar

Fiyatlar daha da artmadan ev sahibi olun

Konut fiyatları daha fazla artmadan ev sahibi olmak için RUUF ile iletişime geçin. Dilediğiniz eve şimdi kavuşun!
24.02.2023 tarihinde açıklanan BDDK kararı gereği, tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının linkte iletilen tabloda yer aldığı şekilde belirlenmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda bir önceki yürürlükte olan 23.06.2022 tarihli kararda belirtilen peşinat şartları yeniden değişmiştir. Konut tipleri sahiplik durumuna ve enerji tüketim değerine göre sınıflandırılmış ve kredi olanakları bu sınıflandırma çerçevesinde belirlenmiştir. Yeni karara göre 1. el konutlarda 20 milyon TL değere kadar konutlara kredi sağlanırken, 2. el konutlarda 10 milyon TL değere kadar olan konutlara kredi sağlanacaktır. Peşinat gerekliliği ise %10'dan %75'e kadar değişkenlik göstermektedir.
RUUF ile sahip olacağınız konutlarda kullanacağınız finansman ise eskiden olduğu gibi, standartlar çerçevesinde ihtiyaç duyacağınız peşinatı biriktireceğiniz zamana kadar, sistemi kullanabileceğiniz şekilde dizayn edilmiştir. Size en uygun aylık ödeme seçeneğiyle her yıl sahip olmak istediğiniz evin %6’sına sahip olarak, toplamda kredi için ihtiyaç duyacağınız peşinat oranını biriktirene kadar RUUF’un ayrıcalıklarından faydalanabileceksiniz.
Merak ettiğiniz tüm sorular ve parça parça sahiplik sistemimizden faydalanmak için hemen bize ulaşın!
Paylaş
Bugün taşının, parça parça sahip olun!
Hemen şimdi kayıt olarak hayalinizdeki eve sahip olmak için ilk adımı atabilir,
bekleme listesinde yerinizi alabilirsiniz.