03.12.2023
4dk okuma

Ev Alırken Ne Kadar Emlakçı Komisyonu Ödenir?

Ev Alırken Ne Kadar Emlakçı Komisyonu Ödenir?
Ev alırken emlakçı aracılığıyla sahip olduğunuz evler için emlak komisyonu ödemeniz gerekir. Emlakçıların komisyon oranları, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiştir. Emlakçı komisyonu hakkında ilgili yönetmelik maddeleri Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'in 20. Maddesinde yer alır.
Gayrimenkul satış işlemlerindeki emlakçı komisyonu satış bedelinin en fazla %2'si + KDV olarak alınır. Satış işlemlerinde bu ücret hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı alınır. Alıcı ve satıcı kendi arasında yazılı bir anlaşma yaptığı takdirde toplamda %4 + KDV olan emlakçı komisyonunu sadece taraflardan biri de ödeyebilir.
7 Temmuz 2023 tarihinde Resmî Gazete'de yayınlanan ve 10 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe giren kararla birlikte KDV oranları yüzde 8 ve yüzde 18'den sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 20'ye çıkarılmıştır. Bu kararla birlikte emlakçı komisyonunda ödenene KDV de yüzde 18'den yüzde 20'ye yükselmiştir.
KDV oranlarının güncellenmesiyle, daha önce satış bedelinin en fazla %2'si + KDV (%18) olarak alınan emlakçı komisyonu, 10 Temmuz 2023 itibariyle satış bedelinin en fazla %2'si + KDV (%20) olarak alınmaya başlanmıştır.
“Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz. Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz. Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.”

Emlakçı Komisyon Sözleşmesi Nedir?

Gayrimenkul şirketlerinin gayrimenkul satışında aracılık ettiklerini ve bu hizmet karşılığında komisyon ücretlerini garanti altına almak için satış öncesi alıcı veya satıcı ya da her ikisiyle birlikte imzaladıkları sözleşmedir.
Sözleşmede dikkat edilmesi gerekenler:
  • Aracılık etmek,
  • Sözleşmenin yazılı olması,
  • Sözleşmenin konusunun ve içeriğinin detaylı yer alması,
  • Alıcı – satıcı ve gayrimenkul danışmanının imzaları olmalıdır.
Emlakçı aracılığıyla bir gayrimenkul almak istediğinizde mutlaka sözleşme yapın. Sözleşmede gayrimenkulün değeri, ödenecek komisyon tutarı ve diğer işlemler hakkında bilgilerin yer almasına dikkat edin. Emlakçının bu sözleşme kapsamında komisyon hakkını kazanır. Böylece alıcı ve satıcı da emlakçı komisyonunu ödemezse neler olabileceğini anlar. Bunun için sözleşme şartlarını okumadan imzalamamaya özen gösteriniz. Bu sayede herhangi bir mağduriyet yaşamamış olursunuz.
Ev Alırken Prosedürlerle Kendinizi Yormayın
RUUF ile konut sahibi olurken uzun süren prosedürlerle uğraşmaz, sahibi olmak istediğiniz evde hemen oturmaya başlarsınız.
Hemen Başvur

Emlakçı Komisyonunu Kim Öder?

Emlakçı komisyonu bir satış işleminde hem alıcıdan hem de satıcıdan talep edilir. Alıcı ve satıcı kendi arasında farklı bir karara varmadığı müddetçe eşit oranda ödeme yapmaları gerekir.
Komisyonu kimin ödeyeceği ve komisyon oranlarıyla ilgili detaylı bilgiye Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik üzerinden ulaşabilirsiniz.

Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır?

Emlakçı komisyonu hesaplaması rastgele yapılmaz. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ne göre yapılması gerekir. Komisyonun belirlenmesinde kullanılan oranlar ve detaylarla ilgili daha çok bilgiye ulaşmak için yönetmeliğin 20. maddesine bakınız. Emlakçı Komisyonu Kanunu, hem emlakçıyı hem de alıcı ve satıcıyı koruyan bir yönetmeliktir.
Gayrimenkulü satan ve alan tarafların her biri satış bedeli üzerinden toplamda %4 oranında komisyon ödemesi yapmakla yükümlüdür. Komisyon tutarına ek olarak %20’lik KDV tutarı da eklenir.

Örnek Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Emlakçı komisyonu hesaplama, satılık arsa, ev, işyeri vb. yerler için aynı şekilde hesaplanır. Emlak kira komisyonunda aylık kira bedeli devreye girer, konut satışında emlakçı komisyonu ise KDV hariç %4’ü geçemez. Komisyon oranı da taşınmazın değerine göre hesaplanır.
Konut Değeri1 milyon TL2 milyon TL5 milyon TL8 milyon TL10 milyon TL

RUUF ile Ev Satın Alma İşlemleri

Hayalinizdeki evi ister kendiniz, ister satılık konutlar sayfamızdan bulun. Bugünden taşının ve peşinatınızı biriktirene kadar parça parça sahip olun.
RUUF, konut kredisiyle ulaşamadığınız evlere hemen sahip olmanızı sağlar. Peşinat ödemeden, hemen içinde yaşayarak ve 15 yıla kadar vade seçenekleriyle istediğiniz konuta sahip olabilirsiniz.
RUUF hayalinizdeki evi sizin için satın alır, siz ise dilerseniz hiçbir peşinat ödeme zorunluluğu olmadan parça parça sahip olmaya başlarsınız. RUUF sizin finansal durumunuzu inceler ve evi sizin başvurunuz sırasında inceler ve uygunsa satın alınmasını sağlar, evin anahtarlarını size teslim eder ve sonrasında size düşen kira öder gibi aylık ödemelerinizi yapmaktır. Evin %100'üne sahip olduğunuz gün tapunun da tek sahibi siz olursunuz!
Emlakçı komisyonu ve prosedürler ile kendinizi yormayın. Gelin RUUF ile hayatın tadını çıkarın! Hemen ücretsiz başvurunu yap, hayallerini erteleme.
Paylaş
Bugün taşının, parça parça sahip olun!
Hemen şimdi kayıt olarak hayalinizdeki eve sahip olmak için ilk adımı atabilir,
bekleme listesinde yerinizi alabilirsiniz.